„Ez most nagyon könnyű volt!” – hallottam többektől a legutóbbi vizsga után. Ugyanaznap azonban olyanokkal is beszélgettem, akik nehéznek találták a vizsgát.
Mitől függ, hogy a vizsga könnyű vagy nehéz?
Nyelvvizsgaszezon van. Egyre többen szeretnék megkapni az áhított papírt, az igazolást arról, hogy tudnak angolul. Még sosem vettek részt ilyen sokan a nyelvvizsgán, mint múlt szombaton.
Amikor a tanulók a vizsgára készülnek, sokan teszik fel a kérdést, mit tegyenek, hogy sikerüljön a vizsga. A válaszom: „tanuljon meg a vizsga előtt angolul!” – erre mindig azt mondják, hogy „komolyan kérdeztem.” Pedig én is komolyan válaszoltam.
Hiszen az a cél, hogy megtanuljon angolul. Használható nyelvtudásra van szüksége.
Van, aki hónapokon át gyakorolja a vizsgafeladatokat, mert a vizsgán 60%-ot kell elérni. És találkoztam olyan vizsgázóval is, akinek ez csak negyedik alkalommal sikerült.
Ennyiszer kellett vizsgáznia ahhoz, hogy megtanuljon annyit, amennyi a sikeres vizsgához szükséges. A 4 vizsga díja kb. 120 ezer forint. Egy vizsga kb. 30 ezer, egy tanfolyam 50 ezer, vagyis ha csak 1 tanfolyamot elvégez, akkor 80 ezerből kijött volna, 40 ezerrel olcsóbban.
Persze rengeteget lehet tanulni a vizsgafeladatokból, de azok alapvetően arra valók, hogy a tudást mérjék, nem pedig arra, hogy fejlesszék. A tanfolyamokon fejlesztik a tudását, ezáltal sokkal nagyobb lesz a szókincse. Amennyiben a szókincsét fejleszti, akkor a vizsgán is több szót fog ismerni, kevesebbet kell majd a szótárhoz nyúlnia ( már ahol ez egyáltalán megengedett, mert van olyan vizsga is, ahol nem lehet szótárt használni), így gyorsabban kész lesz az egyes feladatokkal. A hallás utáni beszédértése is javulni fog ettől, és jobban is fog beszélni. A szókincsfejlesztés célirányos gyakorlatokkal sokkal hatékonyabb, mint a vizsgafeladat-sorokkal.
Természetesen a vizsga előtt mindenképpen érdemes legalább egy vizsga-feladatsort kitöltenie. A 30 ezer forintos éles vizsgát azonban akkor fizesse be, ha legalább egy gyakorló feladatsoron már túl van, és a minimumot (60 %) elérte.
Aki megtanult angolul, annak könnyű a vizsga.
Jó tanulást kívánok!
Előre le szeretném szögezni, hogy utálom a vizsgákat, akár fel vagyok készülve, akár nem, egyszerűen azért, mert izgulós vagyok.
Talán ezért találtam ki azt az alapelvet, hogy valójában nincs is rájuk szükség, elismerve, hogy tényleg kell valamiféle szintmérés ahhoz a fránya diplomához, vagy munkahely megszerzéséhez.
Sokkal fontosabbnak tartom, hogy tényleg értek valamihez, vagy nem. Tulajdonképpen természetesnek illenék lenni, hogy az iskolából kijövő gyermekpalánta tud idegen nyelvet-vizsga nélkül.
Kár, hogy ma még nem így van.
Addig is ki-ki tanuljon a saját céljáért
Csak annyit arról, hogy pofára megy,hogy sikerül-e a vizsga vagy nem,a lefordított lapokat szerintetek egy vadidegen tanár hogy tudja manipulálni az Origónál?
Nekem is a diplomámhoz kell a nyelvvizsga, de nem csak ahhoz, én igen is szeretnék beszélni, de valahogy az írás jobban megy.
És egy kicsit a nyelvvizsgán elvették a kedvemet, nekem nem teljesen életszerű, nem spontán, kivéve a beszélgetés.
@Eszti –
A szóbelire vonatkozik az előző válaszom, a partnerével a szóbeli során beszélget a vizsgázó.
A hallás utáni szöveg értésre a legjobban
angol nyelvű szövegek hallgatásával tud készülni.
Filmek, hírek, zene.
És mi a helyzet a szóbeli nyelvvizsgával?
Én csak arra készülök. Amitől picit félek az a magnó.
Hogyan készüljek a hallás utáni szövegértésre?
Arra sajna már kevesebb idő jutott a nyelvsuliban:(
@Ani –
Lehet a partnertől kis segítséget kapni,
de csak tartalmit.
Aki nem tud angolul, azon nem segít.
ugyanez fordítva is ihaz,
akinek a partnere nem szólal meg,
de ő jól beszél,
akkor ő átmegy, a partnere meg nem.
Szerintem függ a vizsgapartnertől is, ha pl. ECL vagy TELC vizsgára megy az ember…
@Kitti –
„…sokkal hatékonyabb, mint a vizsgafeladatsorokkal.”
Amennyiben már a vizsgára készül, akkor témakörönként szokták átvenni a leggyakrabban előforduló, a témához kapcsolódó szavakat. Ezekkel fogalmazást írnak, vagy levelet, szóval az a lényege, hogy használják őket.
„A szókincsfejlesztés célirányos gyakorlatokkal sokkal hatékonyabb”.Mi az a szótanulási gyakorlat,módszer amit leginkább tanácsol és ajánl?
Talán, ha az iskolákban angolórán tényleg angolul tanítanának és nem szarnák le az egészet, akkor még nyelvvizsga nélkül is tudnánk angolul.
Sokszor pofára megy a vizsga. Aki szimpatikus, az könnyű kérdéset kap, aki nem szimpi, az meg egy szívatósat.
Ez van!
A legnagyobb baj az a vizsgázókkal, hogy nekik csak a papír a fontos, nem a tényleges tudás.
1. mert kell a diplomához
2. mert kell egy munkahelyhez
De milyen munkaerő leszel, ha csak papíron tudsz?
Valóban, a vizsga előtt sokszor éreztem azt, hogy ez most nagyon nehéz lesz, és amikor megláttam a feladatokat, akkor könnyűnek éreztem.
Mégis, azért előfordult, hogy a vizsgafeladatsorok között különbségek vannak, van amelyik nehezebb a többinél.
Ezt akkor éreztem, amikor elkezdtem készülni a vizsgára, és a felkészítő feladatokat sokkal könnyebbnek találtam.
Lehet, hogy mindez azért volt, mert annak nem volt tétje?
Persze, utólag könnyű okosnak lenni.
Ha előre tudnám, melyik vizsgám nem sikerül, akkor látnok lennék.