“Ha idejön egy külföldi, miért nem ő tanul meg magyarul? Ha egy magyar megy külföldre dolgozni, akkor neki miért kell megtanulnia az adott ország nyelvét?”
Ezt a kérdést rengetegszer megkapom.Ez egocentrikus gondolkodás. Aki így gondolkodik, az csak a saját nézőpontja alapján képes értelmezni a világot, és itthon minden külfölditől elvárná, hogy őt csak magyarul szólíthassa meg.
Másokkal szemben nagyok az elvárásai, míg saját magát felmenti a nyelvtanulás “terhe” alól. Aki viszont nyelveket tanul, ennél sokkal szélesebb látókörű.
Mivel lehet érvelni azzal szemben, aki így gondolkodik?
Íme a válaszom:
Ha jól belegondolunk, kisebb országok lakosai szokták megtanulni a nagyobb népességű országok nyelvét. Németül beszélnek például Németországban és Ausztriában is, összesen kb. 90 millió ember. Angol nyelvterület többek között Nagy-Britannia, az USA, Ausztrália, ezek lakossága kb. 400 millió ember. Magyarország lakossága meg kevesebb, mint 10 millió. Hollandia is kis ország, kb. 17,5 millió lakosa van. Amikor ott jártam, angolul kérdeztem, ha valamire szükségem volt, és egy hét turistáskodás során sem találkoztam olyan emberrel, aki nem beszélt angolul.
„Ha külföldi a főnök, és meg akarja értetni magát a dolgozókkal, akkor tanuljon meg ő magyarul, mert ő irányítja a munkát. Ő a főnök, beszéljen ő több nyelven!” Ez egy olyan elvárás, ami nem mindig teljesül.
Ezért aztán egyre gyakoribb itthon is, hogy már a munkába álláskor kérik az idegennyelv-tudást.
Nyugdíjasként ez a probléma nem érint már minket, de ha a családba egy külföldi családtag érkezik, aztán unoka születik, ők ritkán tanulnak meg magyarul. Még külföldön élő magyar anyanyelvű házaspárok gyermekei sem mindig tudnak magyarul. Nagymamám is 70 éves elmúlt, mikor angolul kezdett tanulni, hogy az amerikai unokatestvéremmel beszélni tudjon.
Mit tehetünk? Megtanulhatunk angolul vagy németül. Vagy akár mindkét nyelven.
Ön mit gondol erről? Érdekel a véleménye, kérem írja meg itt, a blogon!
Már tanultam angolul sikertelenül munka mellett. Most nyugdíjasként teszek próbát.
Kedves Tanár Úr!
Logikus, hogy a kisebb ország lakója tanulja meg a nagyobb nyelvét. Nem ők fognak hozzánk alkalmazkodni, de azért sajnálhatják, hogy nem ismerik a mi szép nyelvünket. Valószínűleg mi sem tudunk annyira elmélyedni egy-egy idegen nyelvben, hogy minden szépségét ismerjük, esetleg nagyon kevesen. Azt szomorúnak találom, hogy a kivándoroltak gyermekei már nem tanulnak meg magyarul.
Üdvözlöm, minden jót kívánok.
Egyetértek Önnel kedve András.
Ez egocentrikus gondolkodás.
Üdvözlettel,
M.András