„Mit tegyek? Nem értem, amikor angolul szólnak hozzám!” – összeszámolni sem tudom, hányszor kaptam meg ezt a kérdést tanulóimtól az utóbbi 20 évben.
Természetesen megvan a válasz arra az esetre, hogy milyen mondatokat válaszoljon egy ilyen esetben az ember. De most nem ez a kérdés, hanem az, hogyha ez a probléma nagyon sokáig, szinte minden esetben előjön, amikor egy külföldivel kellene kommunikálni.Ilyen esetben mi a teendő?
A válasz talán csalódást okoz, de ez az igazság: sokat kell gyakorolni. Máshogy nem megy. A hallás utáni értés egy készség, amit ha nem fejlesztünk, akkor egyszerűen nem fejlődik.
De van egy jó hírem! Azt tapasztaltam, hogy amint elkezdtem rendszeresen szövegeket hallgatni az adott idegen nyelven, pár hét gyakorlás után mindig nagy javulást észleltem magamon ezen a területen. És a tanulóinknál is ugyanezt tapasztaljuk.
Amíg nem gyakoroltam eleget, addig mindegy, melyik idegen nyelvről volt szó, kínlódtam, mert nem értettem. Elolvasva sokkal könnyebb volt valamit megérteni, mert a papír nem mozog, addig nézem, amíg akarom. Szóban meg elhangzik, és kész. Vagy megértjük, vagy nem.
Szerencsére ezt a készséget ma már könnyű fejleszteni, mert rengeteg angol videót el tudunk érni, és akár mondatonként is annyiszor tudjuk visszatekerni és újra meghallgatni, ahányszor csak akarjuk, amíg végül megértjük.
Ezt tettem ma egy magyar nyelvű filmmel. Bizony, időnként többször vissza kellett tekernem, hogy megértsem, pedig magyarul beszéltek benne. Mit várjon az ember akkor egy idegen nyelvű filmtől?
Kb. ugyanezt, csak félóra alatt mondjuk nem kétszer, hanem tizenkétszer kell megállítani és visszatekerni a jobb megértés érdekében.
A rossz hír az, hogy ha a gyakorlásból kimarad egy hosszabb időszak, azt bizony érezni. Hasonló érzés, mint amikor kb. 10 év kihagyás után először akartam ismét biciklire ülni – a második sarokig jutottam, és annyira bizonytalannak és erőtlennek éreztem magam, hogy inkább visszafordultam. Persze a fokozatosság betartásával aztán a kerékpározásba is újra belejön az ember. Szóval, ezen a tanulási folyamaton egyszer túl kell esni. Bármennyire is fárasztónak hat, akármennyire reménytelennek tűnik, az ember egyszerűen megszokja, és elkezdi egyre jobban érteni a hallott szöveget is.
Önnek mi a véleménye?
Kérem, írja meg egy hozzászólásban!
Az állandó ismétlések gyakorlással tanul az ember, jó példa erre két autó közé beparkolás a járdaszegély mellé, aki ezt nem gyakorolja az nem fog tudni beparkolni rendesen, .A nyelvtanulás valahogy hasonló ahhoz, ha nem gyakoroljuk, nem fog menni.
Ez eløtt 40 évvel irta Lomb Kató zseniális nyelvészŭnk:”az ember a fenekével tanulja igazán meg a nyelvet.miért is? Mert naponta ,rendszeresen,kitartóan,fegyelmezetten leŭl és foglalkozik az adott nyelvvel.Bevallom egy kis pillanatragaszto nekem sem ártana.
Kedves András!
Ugyanezzel a problémával küzdök évek óta! Hiába ismerősek a szavak, több idő kellene a szöveg megértéséhez, energia és kitartás. Az pedig mostanában nem sok van! Elkeserít!!
Köszönöm az e-maileket, ezek olykor tovább lendítenek!!
Nagyon köszönöm, üdvözlettel Matics Éva.
Egyetértek a leírtakkal.
Szeretnék németül megtanulni.
Nagyon nehéz németül egyedül tanulni
Pedig nagyon fontos lenne a számomra,
Mert a munkámhoz nagy szükségem volna hogy megtanuljak.